Zielona Granica

reż. Agnieszka Holland
produkcja: Metro Films, Astute Films
koprodukcja: dFlights, Blick Productions, Marlene Film Production, Beluga Tree, Canal+ Polska, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Česká Televize (Praha)

Nagrody

Nagroda Specjalna Jury podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

Opis

„Zielona Granica” jest opowieścią fikcyjną, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. To kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych.
Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem.

Trailer

Fotogaleria

Fenomen

reż. Małgorzata Kowalczyk
produkcja: dFlights
dystrybucja: NEXT FILM
film dostępny na platformach VOD:
Netflix i player

Opis

To pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po której Jurek na moment ustąpił ze stanowiska.

Film dokumentalny o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje jego przemianę – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock, który stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie.

wystąpili: Jerzy Owsiak, Agata Młynarska, Walter Chełstowski, Jo Harper
producentka: Dominika Kulczyk
reżyseria: Małgorzata Kowalczyk
zdjęcia: Bogumił Godfrejów
montaż: Robert Ciodyk PSM
dźwięk: Marta Kosiorowska
muzyka: Szymon Nidzworski
producent wykonawczy: Marek Kłosowicz, Joanna Zielińska
kierownictwo produkcji: Darek Kielak, Dominik Danek

FILM REALIZOWANY W POLSCE ZE WSPARCIEM FINANSOWYM NA PODSTAWIE USTAWY O FINANSOWYM WSPIERANIU PRODUKCJI AUDIOWIZUALNEJ, PRZYZNANYM PRZEZ POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO